New Print Stand

Our recent print competition gave us the opportunity to use our new print stand for the first time.

We received generous funding from the Bromsgrove Institute Trust, allowing us to replace our trusty old stand, which had served us well for many years.

2nd Monthly Print Winners 2018/19

  2nd Monthly Print Competition 2018/19.
     
Judge Graham Walton DPAGB  
     
Novices Colour    
     
First Faye Linda Allen
Second Damp Beauty Ruth Seadon
Third The Secret Sue Davis
Highly Commended Golden Morning Ruth Seadon
Commended Rainbow River Pat Billyard
     
Novices Mono.    
     
First Mr “T” Linda Allen
Second Direction from a Puddle Ruth Seadon
Third Fixed Stare Ruth Seadon
Highly Commended Heart of Stone Sean Bullock
     
Open Colour    
     
First Final Adjustment Colin Close LRPS DPAGB AFIAP
Second Vietnamese Travel Jan Harris CPAGB
Third Bringing Home The Fish Jenny Webster DPAGB
Highly Commended Peek a Boo Jenny Webster DPAGB
Highly Commended Gemma Colin Close LRPS DPAGB AFIAP
Highly Commended Windswept Peak District Mike Childs
Commended Attitude Colin Close LRPS DPAGB AFIAP
Commended Ashlearn Sea Stacks Michael McIlvaney
Commended Kawasaki No 9 Mike Barnett
     
Open Mono    
     
First Chance for a Breather Roger Lewis CPAGB
Second Sweeney Michael McIlvaney
Third Cathedral of St Domnius Bell Tower, Split Mike Childs
Highly Commended Battement Tendu Jenny Webster DPAGB
Highly Commended Suspicious Eye Roger Lewis CPAGB
Commended Looking Good Colin Close LRPS DPAGB AFIAP
Commended Fighting Hands Dave Ward ARPS

2nd Monthly PDI Winners 2018/19

  2nd Monthly PDI Competition 2018/19  
     
Judge: Martin Fry FRPS APAGB EFIAP/g ABPE  
     
Novices Colour.    
     
First Mother’s pride and joy Sue Davis
Second Briefly Illuminated Ruth Seadon
Third Tough Guy Linda Allen
Highly Commended I want to get off Charlotte Mathews
Highly Commended Camden Punks Sue Davis
Commended Old Man, Malaga Liz Perrins
Commended Light above the tower Ruth Seadon
Commended Colourful balconies Liz Perrins
     
Novices Nature    
     
First Resting Stag Linda Allen
Second Leaf Ruth Seadon
Third Juvenile Blackbird Sheila Billingham
Highly Commended Puffin Sue Davis
Highly Commended Robin Emma Footes
Commended Leopard Pat Billyard
Commended Marmoset Monkey Gionatan D’Addea
Commended Brown Snake Eagle Pat Billyard
     
Open Colour    
     
First Hoang Farmworker John Davidson CPAGB
Second Curves and cream Michael Barnett
Third The Syndicate Colin Close CPAGB AFIAP
Highly Commended Faith Jan Harris CPAGB
Highly Commended Mrs Minh John Davidson CPAGB
Highly Commended In Deep Thought Don Campbell
HighlyCommended Halong Bay John Davidson CPAGB
Commended Basket Case Jill Howe
Commended Red Windows Tony Gervis
Commended The race is on Tony Gervis
Commended Curtain Call Colin Close CPAGB AFIAP
     
Open Nature    
     
First Restless Cormorants Michael McIlvaney
Second Cuckoo in Flight in the Rain Jenny Webster CPAGB
Third Bee in Flight Rebekah Nash
Highly Commended Common Whitewave Moth Jill Howe
Highly Commended Harvest Mouse Julie Hall
Highly Commended Ivy Leaved Toadflax David Jellie
Commended Red Dune Fox in Snowfall Julie Hall
Commended Female Sparrowhawk battling the wind & rain Jenny Webster CPAGB
Commended Grey Squirrel Mike Childs
Commended Feeding Time Michael Barnett

1st Monthly Print Winners 2018/19

  1st Monthly Print Competition 2018/19.
     
Judge Jon Baker MFIAP EFIAP/p  
     
     
Novices Mono.    
     
First Young Tom Andrew Haden
Second What Lies Ahead Andrew Haden
Third The Slate Mine Andrew Haden
     
     
Novices Nature    
     
First Heron Julie Bridgwater
Second Great Crested Grebe Julie Bridgwater
Third Mute Swan Julie Bridgwater
     
     
Open Mono    
     
First The Power of Two Jenny Webster CPAGB
Second Deserted Café Richard Chapman
Third Feminino Jenny Webster CPAGB
Highly Commended Stop The Press Mark Bennett
Highly Commended Feather With Water Drop Michael McIlvaney
Commended Sea Stones Michael McIlvaney
Commended Pensive Thoughts Roger Lewis CPAGB
Commended Shetland Ponies Jenny Webster CPAGB
Commended Urban Jungle Michael McIlvaney
Commended Those Magnificent Men Mark Bennett
     
     
Open Nature    
     
First Azure Damselfly Richard Chapman
Second Harvest Mouse Michael McIlvaney
Third Wren with Dragonflies Jan Godwin
Highly Commended Giant Otter Jenny Webster CPAGB
Highly Commended On The Forest Floor Michael McIlvaney
Commended Pause with food Mike Barnett
Commended Red Deer Mike Childs
Commended Langdale Pikes, Langdale Mike Childs
Commended Portugese Man O’War Richard Chapman
Commended Great Spotted Woodpecker – Male Julie Hall

1st PDI Monthly Winners 2018/19

  1st Monthly PDI Competition 2018/19.  
     
Novices Colour.    
     
First Now You Listen to Me Pauline Grainger
Second Here’s looking at you Linda Allen
Third The rat catcher Sue Davis
Highly Commended Setting sun at Worcester Sheila Billingham
Highly Commended Kiss Me Quick Julie Bridgwater
Commended Diglis Basin reflections Sheila Billingham
Commended Walking in the clouds Pat Billyard
     
Novices Mono    
     
First Chainmaker Sue Davis
Second Waterfall Emma Footes
Third Kings Cross Pauline Grainger
Highly Commended Runner in the snow Gionatan D’Addea
Commended Suspended Patterns Les Coombes
     
Open Colour    
     
First Yet another near miss Nigel Taylor
Second Tony Sue Vernon
Third Seeing Double Mark Bennett
Highly Commended Point To Point Michelle Chance
Highly Commended Smooth Operator Colin Close LRPS CPAGB AFIAP
Highly Commended McLaren Artwork Jill Howe
Highly Commended Girl at Window Colin Close LRPS CPAGB AFIAP
Commended The Blacksmith Jan Harris CPAGB
Commended Samsung Superbike Michael Barnett
Commended Exploding Balls Roger Lewis CPAGB
Commended Croome James Fountain
Commended Pebbles Mike Childs
Commended The Boxer Len Pugh DPAGB
Commended Cowboy Don Campbell
Commended Puffin in Pink Sea Thrift Julie Hall
     
Open Mono    
     
First The Fence Mike McIlvaney
Second Night at Malvern Priory Jan Harris CPAGB
Third Sophie Jenny Webster CPAGB
Highly Commended Daisy Mike Childs
Highly Commended Simone Colin Close LRPS CPAGB AFIAP
Highly Commended Pelican Michelle Chance
Commended Psyched up Roger Lewis CPAGB
Commended Feet of an Angel Michael Barnett
Commended The Deal Maker Mark Bennett
Commended Llanddwyn Island John Davidson CPAGB

4th Monthly Print Winners 2017/18

  4th Monthly Print Competition 2017/18
         Colour & Mono Sections: Set Subject “Travel”  
     
Novices Colour.    
     
First Lofoten Ryazan Tristram
Second Brilliant Bubbles Ruth Seadon
Third Night Flight Ruth Seadon
Highly Commended Travelling Around Hastings Mary Jordan
     
Novices Mono.    
     
First Done Traveling, Going Home Ken Bryan
     
Open Colour    
     
First The Pole Fishermen Barry Green
Second Behind You! Nigel Taylor
Third Motorway Travel Roger Lewis
Highly Commended A Woman’s Work is Never Done Jan Harris
Highly Commended Skellig Islands off South West Coast of Ireland Mike Childs
Commended Ribblehead at Sunset Jan Godwin
Commended The School Kitchen Jan Harris
Commended Traveling in Shakespeare Country Roger Lewis
     
Open Mono    
     
First Dreams, Near St Helens Colin Close
Second Bell Ringers, Old Clock Tower, Venice Len Pugh
Third End Of The Line Jan Godwin
Highly Commended Harris Tweed Weaver Len Pugh
Commended Lake Bled Castle Jenny Webster
Commended Gelada Monkey, Ethiopia Jenny Webster
Commended Ferara Castle Roger Tyler
     
Open Nature    
     
First Crested Tit Calling Jan Godwin
Second Kestrel Female With Ruffled Feathers Julie Hall
Third Brown Hare in the Snow Jenny Webster
Highly Commended Tigress – Wild and Free Jenny Webster
Commended Wood Mouse Eating Berry Jan Godwin
Commended Great Egret John Davidson
Commended Ground Squirrel Roger Tyler
Commended Red Deer Stag, Scottish Highlands Julie Hall

4th Monthly PDI Winners 2017/18

  4th Monthly PDI Competition 2017/18
           Set Subject – ‘Creative’  
     
Novices Colour    
     
First Watching the Kidz Ruth Seadon
Second Floral Tea Michelle Chance
Third Paint Ball Phil Nokes
Highly Commended Refracted Light Ruth Seadon
     
Novices Mono    
     
First Moonlight Michelle Chance
Second Screw City Michelle Chance
Third Fairy Glen Pauline Grainger
     
Open Colour    
     
First Secret Garden Mal Ogden
Second Looking at you Terry Mason
Third Sunburst Mike Childs
Highly Commended All Around Me Mal Ogden
Highly Commended Heather Sue Vernon
Highly Commended Brush Head Colin Close
Commended Santa Maria della Salute Tony Hawkesbee
Commended Winter’s Rose Len Pugh
Commended Out of this World Mike Childs
Commended Turning The World Upside Down Julie Hall
Commended Celestial Girl Len Pugh
     
Open Mono    
     
First Falling Roger Tyler
Second Spies Colin Close
Third Argentine Tango Colin Close
Highly Commended Three Little Fishes Roger Lewis
Highly Commended Girl With Pearl Necklace Colin Close
Commended Softly Unfurling Jan Harris
Commended Battle of the Planets Mike Childs
Commended Pop Art Roger Tyler
     
Open Nature    
     
First Cape Penguins Roger Tyler
Second Gorilla Portrait Jenny Webster
Third Crocodile Rock Mike Childs
Highly Commended Red Squirrel Leaping Julie Hall

3rd Monthly Print Winners 2017/18

  3rd Monthly Print Competition 2017/18.
     
     
Novices Mono.    
     
First Smoking Gun Sheila Ballantyne-Smith
Second Assessing The Situation Sheila Ballantyne-Smith
Third If We Don’t Look It’s Not There Mark Bennett
Highly Commended Please Don’t Leave Me This Way Mark Bennett
     
Novices Nature    
     
First Otter On Rock Les Coombes
Second Malachite Butterfly Sheila Ballantyne-Smith
Third Fern In Lava Rock Les Coombes
Highly Commended Charafez Cithaonor Sheila Ballantyne-Smith
     
Open Mono    
     
First In The Snow Roger Tyler
Second Llanddwyn Island Len Pugh
Third Frosty Highland Julie Hall
Highly Commended Working Out Colin Close
Highly Commended Morning Mist over Hope Valley, Peak District Mike Childs
Commended Toned Vocals Roger Lewis
Commended The Westerner Len Pugh
Commended Dirty Feet Jan Godwin
     
Open Nature    
     
First Robin in Winter Julie Hall
Second Elephant Bonding Roger Tyler
Third Kingfisher Julie Hall
Highly Commended Stink Horn John Davidson
Highly Commended Tawny Owl Mike Childs
Highly Commended Common Toad Jan Godwin
Highly Commended Female Sparrow Hawk Jenny Webster
Commended Purple Heron Roger Tyler
Commended Water Rail Jenny Webster
Commended Silkmoth Caterpillar, First Moult Dave Riddle

3rd Monthly PDI Winners 2017/18

  3rd Monthly PDI Competition 2017/18.
     
Novices Colour.    
     
First Ciaran Michelle Chance
Second Grumpy Tiffany Guest
Third All in a day’s work Pat Billyard
Highly Commended Done The Deal Michelle Chance
Highly Commended Candles in the Church Pauline Grainger
Commended The Storm Sue Davis
Commended Scrum Down Mark Bennett
Commended Sweeney Sue Davis
     
Novices Mono.    
     
First Introspective Reflection Phoebe Catstree
Second Puddles upon Puddles Tiffany Guest
Third Boats at Laugharne Sue Davis
Highly Commended Romance in Venice Mark Bennett
Commended Forgotten Love Phoebe Catstree
Commended A Visit Tiffany Guest
Commended To The Point Michelle Chance
     
Open Colour    
     
First Looking different Jan Harris
Second Rocker Colin Close
Third Pengarreg Mal Ogden
Highly Commended Pride and Joy Richard Chapman
Commended Migration Len Pugh
Commended Thin Blue Line Terry Mason
Commended Adam Mal Ogden
     
Open Mono    
     
First Shady character Roger Lewis
Second Neglect Nigel Taylor
Third Off To School John Davidson
Highly Commended Lazy Swing Colin Close
Commended Sumatran Tiger Sue Vernon
Commended Half Dome Roger Tyler
Commended Avocets Richard Chapman

Midland Bank Trophy 2017

I’m delighted to report that BPS retained the trophy for a further year after scoring 290 points against Redditch with 283 and Studley with 280.
 
Meanwhile particular congratulations to Colin Close, Julie Hall and Sue Vernon who all achieved the maximum score of 20 with one of their photos.

Well done all.

Nigel.

PDI’s

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRINTS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bromsgrove Photographic Society.

Midland Bank Trophy 2017.

Print Selection.                                                                                                  Score.

Bound                                                            James Fountain                              19
Waiting                                                          Jan Harris                                        17
A Moment With Myself                                  Jenny Webster                                18
Crusaders                                                     John Davidson                                 17
And The Mist Rolls In                                    Len Pugh                                         17
Tarn Hows                                                    Mike Childs                                       19
Elephant Herd                                               Roger Tyler                                      18
Heron                                                            Sue Vernon                                      20

                                                                                                                              145

PDI Selection.

The Boxer                                                     Colin Close                                        20
Old World Service                                        Colin Close                                        19
Long Eared Owl on tree                               Dave Ward                                        18
Loch Lomond                                               Jan Harris                                          16
Collecting The Firewood                              Jenny Webster                                  18
Red Squirrel                                                 Julie Hall                                            20
The Longing Look                                        Len Pugh                                           17
Egret on Papyrus                                         Roger Tyler                                        17

                                                                                                                             145

TOTAL BROMSGROVE SCORE.                                                                       290

Redditch Photographic Society                                                                            283

Studley Camera Club                                                                                           280